Jak zapobiegać płaskostopiu?

Zapobieganie płaskostopiu jest całkiem możliwe pod warunkiem, że podchodzi się do rozwiązania takiego problemu w sposób przemyślany i kompleksowy. Ważne są systematyczne wizyty u ortopedy, noszenie butów ortopedycznych i gimnastykowanie stóp. Wszystkie te punkty warto rozwinąć.

Kontrola rozwoju kręgosłupa i stóp


Rozwój płaskostopia może mieć kilka przyczyn: wrodzone predyspozycje, problemy neurologiczne, nadwaga, niedobór witaminy D (krzywica), nieprawidłowe ułożenie stóp podczas chodzenia. Każdy z tych problemów objawia się w różnym czasie, dlatego ważne są regularne wizyty kontrolne u ortopedy.

Po raz pierwszy dziecko jest badane przez lekarza w celu skontrolowania rozwoju w wieku 1 miesiąca. Wtedy można już określić wrodzone patologie w rozwoju szkieletu. Kolejne dwie wizyty należy zaplanować na 3 i 6 miesiąc życia dziecka, ponieważ może to pozwolić na wykrycie krzywicy na czas. Kolejna wizyta u ortopedy powinna nastąpić za kolejne pół roku. W wieku 12 miesięcy dziecko jest już bardziej ruchliwe, już postawiło lub przygotowuje się do stawiania pierwszych kroków. Dlatego ważne jest, aby sprawdzić, jak rozwija się kręgosłup, w jakim stanie są stawy, łuki stóp.

Jeśli nie występują poważne problemy, kolejne zaplanowane badanie przez ortopedę powinno odbyć się po ukończeniu przez dziecko 2-3 lat. Badana jest wówczas postawa, chód, stopy, sprawdzane są proporcje nóg dziecka.

Jak zapobiegać płaskostopiu za pomocą butów ortopedycznych?

Zaleca się noszenie odpowiednich butów od czasu nauki chodzenia, czyli od 10-12 miesiąca życia dziecka. Szczególną uwagę należy zwrócić na kwestię wyboru obuwia ortopedycznego w przypadku predyspozycji do płaskostopia (np. dziedziczenie wady).

Taka rada nie ma zadowolić producentów obuwia, ale jest wartościowa z całkiem zrozumiałych powodów: kiedy dziecko uczy się chodzić, nie opiera się prawidłowo na nogach, aby utrzymać równowagę. Jednocześnie stopa współczesnego małego człowieka nie otrzymuje niezbędnej gimnastyki w postaci ciągłego chodzenia po nierównych powierzchniach. Bardzo ważne jest w tym okresie zwracanie uwagi na ustawienie stóp, w czym właśnie pomaga odpowiednie obuwie.

 Te buty wyróżnia:

  • Zastosowanie specjalnych podpór wspierających podbicie stopy;

  • Specjalne skośne obcasy Thomasa, które rozkładają obciążenie na stopy;

  • Sztywne, wystarczająco wysokie oparcia, nie pozwalające stopom „chodzić”;

  • Dobre zapięcia mocujące;

  • Wierzch buta wykonany z naturalnych i wysokiej jakości materiałów;

  • Specjalna konstrukcja kopyta, na którym jest wykonywane obuwie.

Kolejnym ważnym punktem są ćwiczenia na stopy.

Spacery boso i gimnastyka

Nie każdy wie, jak zapobiegać płaskostopiu chodząc boso, jednak ten sposób naprawdę działa.

Chodzenie boso oznacza chodzenie po nierównej powierzchni. Kamyczki bardzo w tym pomagają. Można włożyć kamyki woreczka i pozwolić dziecku deptać po nich przez 10-15 minut. To ćwiczenie trenuje łuki stóp, pozwala im prawidłowo się formować. Dobrze, jeśli dziecko regularnie chodzi po ciepłym podłożu lub piasku, ale to właśnie kamyki dają najlepszy efekt profilaktyczny. Jeśli nie ma możliwości przywiezienia do domu kamyków, doskonałym zamiennikiem będą maty do masażu działające profilaktycznie na płaskostopie.

Gimnastyka w profilaktyce płaskostopia jest zarówno przydatna, jak i zabawna. Ćwiczenia są proste i w razie potrzeby mama lub tata mogą zamienić zajęcia w grę/zabawę:

  • Chodź z dzieckiem na palcach, następnie na piętach, a potem przejdź na zewnętrzne części stóp. Wykonaj to kilka razy.

  • Rozrzuć małe kulki lub kostki (o gładkich krawędziach) na podłodze. Kolejno niech dziecko podniesie każdą z nich palcami nóg. Kostki i kulki można zastąpić innymi przedmiotami (np. ołówkami/długopisami), eliminując w ten sposób ryzyko kontuzji stóp.

  • Połóż kij gimnastyczny na podłodze, pokaż dziecku, jak toczyć go stopami i poproś o powtórzenie ćwiczenia.

Są to najprostsze ćwiczenia, ortopeda może zalecić inny zestaw, ale najważniejsze jest prawidłowe i regularne działanie profilaktyczne na stopy dziecka.

Staraliśmy się jak najpełniej odpowiedzieć na pytanie: „jak zapobiegać płaskostopiu”. Te wskazówki powinny pomóc w rozpoczęciu skutecznej profilaktyki i uniknięciu rozwoju wady, ponieważ jest ona znacznie trudniejsza w leczeniu.